تبلیغات
www.parlaclick.com the best - زندگی رزمی ـ هنری بروس لی
the best
خبر - طنز - و...

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

زندگی رزمی ـ هنری بروس لی

بروسلی یکی از معروفترین رزمی کاران و هنرپیشگان بوده است. وی در اواخر دهه 60 و اوایل دهه 70 میلادی به علت اجرای ضربات عالی و تکنیک های برتر در مبارزه در محافل گونگفوی بین المللی معروف و مشهور شد.

به گزارش «فرارو»، دوران زندگی بروسلی اگرچه کوتاه بود، ولی نتیجه کار او در سینما و ورزشهای رزمی به ویژه کونگفوی چینی، موجب شگفتی همگان شد. او پس از دو سال بازیگری، در محافل فیلم جهانی نورانی و درخشان شد.

پدر بروسلی از ایالت «گوان دونگ نانگ های» چین بود و بروسلی در تاریخ 27 نوامبر 1940 در سال اژدها در بیمارستان چینی شهر جوجین شان (سان فرانسیسکو) ـ جایی که چینی های زیادی در آنجا زندگی می کنند ـ متولد شد نام اصلی فوق ستاره سینما «لی جون فان» بود. ولی بعد ها در اداره ثبت احوال اسم بروسلی را به عنوان نام هنری برای خود انتخاب کرد. اعضای خانواده بروسلی هفت نفر بودند.

وقتی بروس لی متولد شد، نام انگلیسی بروس (Bruce) به نظر میرسد توسط پزشک خدمتکار بیمارستان، دکتر ماری گلاور (Mary Glover) و بعضاً گفته می شود که پرستار بود برروی بروس لی گذاشته شد. اگرچه خانم لی در بدایت امر چندان به فکر گذاشتن اسم انگلیسی روی نوزادش نبود، ولی این نام را مناسب انگاشت و با نام دکتر گلاور موافقت کرد.

اسم پدر او «لی هوی چوئن» و نام مادرش گریس می باشد. پدر او خواننده اپرا بود و در ووشو مهارت زیادی داشت و به همین خاطر در پیشرفت بروسلی تأثیر زیادی گذاشت.

بروس در ماه دوم (فوریه) سال 1964 میلادی با دختری مهربان، زیبا و دلسوز به نام لیندا ازدواج کرد. خانم لیندا در زندگی و کار، پشتیبان خوبی برای همسرش بود. آنها بعد از ازدواج صاحب یک پسر به نام «براندون لی» و دختری به نام «شانون» شدند.

بروس نه فقط در کونگفو عالی بود، بلکه استعداد خیلی خوبی هم در نمایش داشت. او تقریباً در یک سالگی در فیلم «جینگ مانگ نیو» (دختر شهر دروازه طلایی) نقش داشت ودر شش سالگی در فیلم های «سرگذشت یک پسر بچه و «اژدهای کوچک» و در دوران جوانی نیز در فیلم «ژن های گوهم» بازی نمود که مورد استقبال مردم واقع شد.

او در این فیلم، فنون و تکنیک های برتر زیادی از کونگفوی چینی را به نمایش گذاشت و به همین علت بود که وی در زمینه فیلم مشهور شد و ستاره کودکی نام گرفت.

سال 1966 بروس در هالیوود آمریکا در سریال «چینگ فن شا» (زنبور سبز) به عنوان یک قهرمان و حامی، ایفای نقش کرد و توانست قدرت ون یروی ووشو (کونگفوی چینی) را بخوبی نشان دهد. بعد از اینکه ووشو در سراسر جهان یک دگرگونی همچون موج بوجود آورد، در یکی از مجلات و انتشارات فیلم آمریکا چنین نوشته بود:

"بروسلی از کشوری کهن، با فرهنگ غنی و باستانی و پهناور آمده، مردم چین آداب و رسوم غنی دارند، و در چشم غربیها این کشور پر از رمز و راز است."

اجرای حرکات و تکنیک های کونگفوی چینی توسط بروسلی واقعاً برای مردم شگفت انگیز بود. در سال 1967 او در هنگ کنگ در فیلم برادر بزرگ ( تانگ شان) نقش داشت و بار دیگر کونگفو را به مردم جهان نشان داد. در سال 1971 با موفقیت عالی در فیلم خشم اژدها بازی کرد که در این فیلم او خشن ترین و جدی ترین هنر پیشه بود.

او با تکنیک های عالی و مبارزه شگفت انگیزش، بار دیگر جیت کان دو را به نمایش گذاشت. بویژه در اجرای ضربات و فنون نانچکو و نمایش دادن سه تکنیک برتر پا موفق بود و مردم از بازی او لذت بردند.

در سال 1972 بروسلی برای خود یک شرکت فیلمسازی تأسیس کرد. بعد ها خودش نمایش نامه مینوشت و خودش هم بازی میکرد. به این ترتیب فیلم راه اژدها را ساخت و بار دیگر قدرت نانچکو را به مردم نشان داد. او در این فیلم با قهرمان کاراته جهان (چاک نریس) مبارزه کرد که این یک مبارزه شگفت انگیز بود. در سال 1973 وی با شرکت فیلم سازی برادران وارنر (حوانا هالیوود) همکاری نمود و در هنگ کنگ فیلم اژدها وارد می شود را ساختند.

این آرزوی او که چند سال پیش قصد داشت فوق ستاره فیلم های هالیوود باشد با ساختن این فیلم به حقیقت پیوست و او به بازیگر درجه یک جهان تبدیل شد. فیلم بازی با مرگ از شرکت تولید فیلم سکواویا (شی خو) آخرین فیلم بروس میباشد. وی در هنگ کنگ برای ساختن این فیلم از تکنیک ها، ضربات و صحنه های جالب و بسیار دیدنی فیلمبرداری میکرد.

البته قبلاً تصمیم گرفته بود که بعضی از صحنه ها را در مناظر کره جنوبی فیلم برداری کند، اما به علت خستگی بیش از حد او این تصمیم اجرا نشد. وقتی که او دوباره سعی کرد تصمیمش را عملی کرده و این فیلم را تمام نماید ناگهان اتفاق ناگواری موجب مرگ او شد.

برای احترام گذاشتن به وی و یاد بود این ستاره بزرگ کونگفوی چینی بروسلی در سال 1993 سازمانها و دانشکده های هنری شرکت فیلم سازی هالیوود آمریکا تابلویی درخشان و پر نور از پنج ستاره طلا و نقاشی فیلمی که بروس در آن بازی کرده بود را در هالیوود نصب کردند.

درباره وبلاگ

نظر بدهید
مدیر وبلاگ :

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

ابزار وبلاگنویسان ابزار وبلاگنویسان ابزار وبلاگنویسان ابزار وبلاگنویسان ابزار وبلاگنویسان ابزار وبلاگنویسان ابزار وبلاگنویسان
ابزار وبلاگنویسان