تبلیغات
www.parlaclick.com the best - 13 باور غلط درباره چشم
the best
خبر - طنز - و...

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

13 باور غلط درباره چشم

باورهای درست و غلط در تمام زمینه‌ها وجود دارند؛ حرف‌هایی ظاهراً علمی که در اغلب موارد معلوم نیست برای نخستین بار از زبان کدام دانشمند شنیده شده‌اند!
از نظر دانش پزشکی، این باورها در بسیاری از موارد، نه تنها کمکی به بیمار نمیکنند و نه تنها باعث دور شدن آنان از راهکارهای مناسب درمانی میشوند بلکه حتی میتوانند خطراتی جدی هم برای سلامت او ایجاد کنند.

به گزارش هلث دی ‌نیوز این باورها در مورد چشم از این قرارند:

1- مطالعه در نور کم به چشم‌ها آسیب میرساند:
استفاده از چشم‌ها در نور کم باعث آسیب به آنها نمیشود. فراموش نکنید از زمانی که همه فعالیت‌های مرتبط با بینایی مانند مطالعه و خیاطی، زیر نور شمع یا چراغ‌های نفتی و یا گازی صورت میگرفت، مدت زیادی نمیگذرد. اگر قرار بود این اتفاق بیفتد سال‌های قبل همه باید نابینا میشدند! البته شکی نیست که همه افراد برای سهولت در مطالعه و جلوگیری از خستگی چشم باید از نور مناسب استفاده کنند.
2- عینک زدن (یا نزدن) باعث آسیب به چشم میشود:
عینک‌ها به طور معمول جهت بهبود دید به کار میروند. عدم‌استفاده از عینک یا استفاده از عینک نامناسب باعث آسیب فیزیکی چشم نمیشود. در واقع عینک سبب تقویت و یا تضعیف بینایی نمیشود. باور غلط دیگری که وجود دارد این است که استفاده از عینک از سنین خردسالی موجب بدتر شدن قدرت بینایی میشود که اینطور هم نیست.

3- استفاده از لنزهای تماسی جلوی پیشرفت نزدیک بینی را میگیرد:
بعضی از افراد بر این باورند که استفاده از لنزهای تماسی به مرور زمان، باعث اصلاح بینایی و در نتیجه عدم نیاز به استفاده از عینک یا لنز خواهد شد. هیچ یافته علمی‌ای مبنی بر اینکه استفاده از لنزهای تماسی باعث بهبود ضعف بینایی یا کند شدن روند کاهش بینایی شود، وجود ندارد.
4- نشستن نزدیک تلویزیون در کودکان، نشان‌دهنده ضعیف بودن چشم آنهاست:
کودکان از توانایی انطباق بالاتری نسبت به بزرگسالان برخوردار هستند، در نتیجه معمولاً مطالب خواندنی را به چشمشان نزدیک میکنند یا نزدیک به تلویزیون مینشینند. هیچ دلیلی مبنی بر اینکه این عادت باعث آسیب به چشم شود وجود ندارد و معمولاً با رشد کودک به فراموشی سپرده میشود.
5- استفاده از تلویزیون و کامپیوتر باعث ضعیف شدن چشم میشود:
استفاده از کامپیوتر یا سایر دستگاه‌های تصویری باعث آسیب به چشم نمیشود. هر چند در اثر کار بسیار نزدیک با کامپیوتر یا مطالعات طولانی مدت، به دلیل کاهش پلک زدن و در نتیجه خشک شدن سطح قرنیه، خستگی یا ناراحتی چشم رخ میدهد، استراحت گه گاه چشم و نگاه کردن به بالا یا به کنج‌های اتاق و یا به اشیاء دور، میتواند از خستگی چشم بکاهد.
6- انحراف چشم اطفال به مرور زمان بهبود می‌یابد:
انحراف واقعی چشم در اطفال به مرور زمان بهبود نمی‌یابد. گرچه در برخی از کودکان به دلیل پهن بودن پل بینی ممکن است که چشم‌ها لوچ به نظر برسند که این حالت با رشد کودک کاهش می‌یابد اما کودک دچار انحراف واقعی چشم، برای جلوگیری از ایجاد دو‌بینی، تنها از یک چشم استفاده میکند و بنابر این چشم دچار انحراف، از بینایی خوبی برخوردار نخواهد شد. تنها راه درمان هم این است که کودک مجبور به استفاده از چشم ضعیف شود و به همین دلیل هم برای درمان تنبلی چشم، چشم سالم کودک باید به طور متناوب بسته شود. انحراف چشم میتواند توسط عینک، قطره‌های چشمی یا جراحی اصلاح شود و هر چه این اقدامات زودتر صورت گیرد نتایج بهتری به دست خواهد آمد. تمام کودکان دچار انحراف چشم باید توسط چشم پزشک معاینه شوند.
7- مشکلات چشمی باعث افت یادگیری در کودک هستند:
مشکلات خواندن، درک مسائل ریاضی یا سایر مشکلات یادگیری در کودکان، معلولیت‌های یادگیری نامیده میشوند و هیچ دلیل علمی‌ای دال بر اینکه مشکلات بینایی باعث این اختلالات میشوند یا تمرینات چشمی میتوانند این حالت را بهبود بخشند، وجود ندارد. مشکلات یادگیری یک اختلال آموزشی است، نه یک اختلال بینایی؛ در نتیجه کودکان دچار آن، نیاز به کمک آموزگار یا افراد متخصص در امور تربیتی دارند. البته قبل از انجام هرگونه مشاوره یا اقدام درمانی، کودک باید توسط چشم پزشک جهت اصلاح مشکلات احتمالی بینایی دقیقاً معاینه شود.
8- خوردن هویج باعث بهبود بینایی چشم میشود:
هویج حاوی مقادیر زیادی از ویتامین A است که برای سلامت بینایی ضروری است اما مقدار مورد نیاز بدن به ویتامینA  خیلی اندک است و بسیاری از مواد غذایی دیگر نیز حاوی این ویتامین هستند.
رژیم غذایی خوب تمام نیازهای ویتامینی فرد برای دید مناسب را فراهم میسازد، به علاوه مصرف مقادیر اضافی ویتامین‌ها، به خصوص ویتامین‌های محلول در چربی ( E ،D ، A  ) میتواند ضرر داشته باشد.
9- مطالعه متن‌های ریز به چشم افراد دچار کاهش بینایی آسیب میرساند:
باورهای غلط بسیاری در این خصوص که افراد دچار کاهش بینایی یا سالمندان دچار کاهش بینایی نباید زیاد از چشمشان استفاده کنند، وجود دارد. همچنین این باور نادرست وجود دارد که خواندن متن‌های ریز باعث تشدید و تسریع کاهش بینایی میشود. در این مورد شاید مقایسه دوربین با چشم انسان بتواند به درک موضوع کمک کند. عکس گرفتن از اشیای بسیار کوچک سبب خراب شدن دوربین نمیشود، پس ما هم نباید نگران باشیم که از چشمانمان حداکثر استفاده را میبریم!
10- آب مروارید وقتی به وجود می‌آید که دید نزدیک چشم ضعیف شود:
اینطور نیست. گاهی اوقات افراد مسن که قادر به مطالعه روزنامه یا مطالب در فاصله‌های نزدیک نبوده‌اند، به مرور زمان مجدداً قادر به مطالعه مطالب بدون استفاده از عینک میشوند. این حالت به دلیل شروع روند آب مروارید و در نتیجه افزایش قدرت انکساری عدسی و دید نزدیک این افراد است. بنابر این درصورت اصلاح خود به خود نزدیک بینی در یک فرد مسن باید احتمال ایجاد آب مروارید را مطرح کرد.
11- جراحی آب مروارید تنها وقتی باید انجام شود که به طور کامل رسیده باشد:
آب مروارید یک پرده ایجاد شده در جلوی چشم نیست بلکه حالت ابری و غبار‌آلود شدن عدسی چشم است.با توجه به روش‌های جراحی‌ای که قبلاً وجود داشت، عمل آب مروارید باید تا رسیدن (کامل‌شدن) آب مروارید به تعویق می‌افتاد اما در حال حاضر مختل شدن واضح بینایی را دلیل انجام عمل جراحی میدانند و همین که اختلال بینایی باعث ناتوانی فرد در انجام کارهای روزمره یا مورد علاقه وی شود، میتواند تحت عمل جراحی آب مروارید قرار گیرد.
12- پیوند چشم انسان عملی است که در کشورهای پیشرفته انجام میشود:
در حال حاضر عمل پیوند کامل چشم به دلیل ناتوانایی‌های علمی و عملی موجود غیرممکن است. چشم‌ها توسط ریسمان‌های باریکی به نام عصب بینایی به مغز متصل میشوند. هر عصب بینایی حاوی بیش از یک میلیون رشته عصبی بوده و در نتیجه غیر قابل پیوند است، به همین دلیل چشم‌ها هرگز از جایگاهشان به هنگام جراحی جدا نمیشوند. البته سال‌هاست که عمل پیوند قرنیه (قسمت شفاف و قدامی چشم) انجام میپذیرد و گاهی این عمل با عمل پیوند چشم اشتباه گرفته میشود. عمل پیوند قرنیه در ایران هم سال‌هاست که انجام میشود.
13- استفاده از عینک باعث وابسته شدن فرد به آن میشود:
عینک‌های طبی جهت اصلاح عدم وضوح بینایی تجویز میشوند، بنابر این به دلیل واضح شدن دید، افراد تمایل به استفاده بیشتر از آنها دارند؛ گرچه این حالت شبیه وابستگی به عینک است ولی در حقیقت به خاطر تمایل فرد به واضح‌تر دیدن است.

درباره وبلاگ

نظر بدهید
مدیر وبلاگ :

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

ابزار وبلاگنویسان ابزار وبلاگنویسان ابزار وبلاگنویسان ابزار وبلاگنویسان ابزار وبلاگنویسان ابزار وبلاگنویسان ابزار وبلاگنویسان
ابزار وبلاگنویسان